دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در یک نگاه

۸۶۰ کل مقالات داخلی ۳۵۴۳ کل مقالات ISI ۳ کل مجلات ۷ کل کنفرانسها ۱۷۷۶ کل دانشجویان ۱۵۸ کل اساتید ۲۸ قدمت دانشگاه به زودی طرحهای پژوهشی غیر از داده های تعداد دانشجویان و تعداد اساتید دانشگاه که به صورت دستی از سایت دانشگاه و یا آمار منتشر شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی استخراج شده است سایر داده ها به صورت خودکار و بر اساس پایش ماشینی بروی مقالات نمایه شده از کنفرانسها و ژورنالهای کشور و یا پایگاههای بین المللی صورت می پذیرد. در صورتی که مغایرتی در داده های واقعی و آمار اعلام شده از روی این سایت ملاحظه می نمایید، می توانید از طریق بخش ارتباط با ما با کارشناسان سیویلیکا برای رفع مغایرت ارتباط بگیرید.

رتبه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سالهای اخیر

دغدغه اصلی محققان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در سال ۱۳۹۸ موضوع حوادث و بلایا و سلامت روان بوده است.
توضیح نمودار رتبه بندی سالانه

نمودار زیر رتبه (Rank) دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی را بر اساس معیار تولید مقالات علمی در سالهای مختلف نمایش می دهد. رتبه "یک" به مرکز علمی دارای بالاترین تعداد تولیدات علمی (مقالات کنفرانسی و ژورنالی) اختصاص می یابد و سایر مراکز در رتبه های پایین تر قرار میگیرند. تعداد مقالات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در نمودار پایین در طی سالهای مختلف نمایش داده شده است.
هر مرکز دارای دو رتبه است که نسبت که مراکز همرده و همچنین نسبت به کل مراکز علمی فعال در سطح کشور سنجیده می شود.
با توجه به اینکه حجم نمایه سازی مقالات در سال ۱۳۹۹ نهایی نمی باشد، رتبه بندی تا یک سال قبل تعیین می شود. کلیه نمودارهای این پایگاه به روز بوده و با نمایه سازی هر مقاله جدید، تاثیر آن در نمودارها به صورت لحظه ای نمایش داده می شود.نمودار سالانه مقالات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به تفکیک مقالات کنفرانسی و ژورنالی

توضیح نمودار سالانه تولید مقالات علمی

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI منتشر شده توسطدانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

توضیح نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار کنفرانسهای برگزار شده و شماره نشریات منتشره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

توضیح نمودار کنفرانسها و ژورنالها

نمودار زیر شامل دو سری داده است. سری اول، تعداد کنفرانسهایی که دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در هر سال برگزار نموده است و سری دوم شامل شماره هایی از نشریات علمی است که توسط دانشگاه به چاپ رسیده است.همکاران استراتژیک علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

توضیح نمودار همکاران استراتژیک علمی

تمام مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا تجزیه و تحلیل شده و پس از اختصاص نویسندگان مقالات به مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارتباط بین نویسندگان مقالات تحلیل می شود. ما می دانیم که پژوهشگران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با کدام دانشگاهها و مراکز علمی همکاری تخصصی داشته اند که نتیجه آن تولید محتوای علمی در قالب مقاله بوده است.

نمودار چگالی موضوعات مهم پژوهشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

توضیح نمودار چگالی موضوعات پژوهشی

عمده محورها و کلیدواژه های علمی مورد بحث توسط پژوهشگران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مقالات تولیدی سال 1398 به صورت زیر می باشد. این کلید واژه ها بیشترین کاربرد را در کل مقالات تولیدی امسال این مرکز داشته اند.
یعنی دغدغه اصلی محققان 1398 موضوع حوادث و بلایا و سلامت روان می باشد.

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی - تهران از دانشگاه‌های شهر تهران است . این دانشگاه واقع در اوین، بلوار دانشجو، خیابان کودکیار و در کناردانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی واقع شده است . این دانشگاه در منطقهٔ خاورمیانه منحصر به‌فرد بوده و تنها دانشگاهی است که به صورت اختصاصی بر روی موضوعات توانبخشی و بهزیستی فعالیت می‌نماید.

1- روند گسترش دانشگاه از بدو تاسیس

با توجه به نیاز کشور به نیروی انسانی متخصصی در حوزه توانبخشی با همکاری سازمان بهزیستی کشور ـ دانشگاه رسما" از تاریخ 1371/08/09 در محل یکی از مراکز سازمان بهزیستی با وسعت 20 هزار متر مربع زیربنا و 70 هزار متر مربع فضای سبز فعالیت خود را آغاز نمود.

وضعیت دانشگاه از جهات آموزشی پژوهشی و درمانی از بدو تاسیس بطور اجمالی

*فعالیت های آموزشی

فعالیت های آموزشی دانشگاه با راه اندازی یک گروه آموزشی بصورت شبانه و با پذیرش 70 دانشجو در رشته مددکاری آغاز شد که با مرور با گسترش فعالیت های آن به تعداد دانشجویان و رشته های درسی افزوده شد بطوریکه امروز مفتخر است که اعلام نماید دارای 20 گروه آموزشی در دو قالب مصوب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ـ وزارت علوم،فناوری و تحقیقات و دارای بیش از 1430 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی و دستیاری روانپزشکی و MPH) می باشد.

همچنین با راه اندازی واحد آموزش ضمن خدمت به برگزاری دوره های آموزشی نیز اهتمام ورزیده است.

*فعالیت های پژوهش

این دانشگاه با درک عمیق از رسالت خود به منظور بکارگیری یافته های پژوهشی در امر آموزشی و نیز ارائه پژوهش های بنیادی و کاربردی در امر تحقیقات فعال بوده بطوریکه در سال 1388 تعداد 261 مقاله در سمینارهای داخل کشور، 47 مقاله در سمینارهای خارج از کشور، 97 مقاله منتشر شده در مجلات علمی ـپژوهشی داخلی ، 57 مقاله چاپ شده در مجلات بین امللی، برگزاری 15 کارگاه آموزشی جهت توانمندسازی محققین دانشگاهف 12 مورد کتاب چاپ شده، 3 مجله دارای مجوز از کمیسیون نشریات کشور(توانبخشی، رفاه اجتماعی و سالمندی)، 47 طرح پژوهشی مصوب، برگزاری 4 کنگره کشوری، 4 مرکز تحقیقات دارای توافق اصولی (توانبخشی اعصاب کودکان، سوءمصرف و وابستگی به موادف عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و مرکز توانبخشی در حوادث و بلایا) و 1 مرکز تحقیقات با موافقت قطعی(مرکز تحقیقات مسائل اجتماعی روانی سالمندان دانشگاه) و 1 مرکز تحقیقات (مرکز تحقیقات ژنتیک) دارای موافقت قطعی و نیز دارای ردیف بودجه مستقل را در کارنامه ی خود ثبت نموده است.

*فعالیت های درمانی

دانشگاه جهت خدمت رسانی به اقشار آسیب پذیر جامعه و نیز به منظور ارائه آموزش های علمی و کاربردی به دانشجویان و همچنین در راستای نهادینه کردن دستاوردهای علمی و پژوهشی در زمینه علوم بهزیستی و توانبخشی نسبت به ارائه خدمات در بیمارستان ها و کلینک های زیر اقدام می نماید.

الف : بیمارستان روانپزشکی رازی: که بزرگترین بیمارستان روانی کشور با حدود 1375 تخت واقع در امین آباد شهرری می باشد که بیماران مزمن و حاد روانی در آنجا نگهداری و درمان و توانبخشی می گردند.

ب : بیمارستان توانبخشی رفیده: که مرکز تخصصی ضایعات نخاعی در آن راه اندازی شده و نیز خدمات تخصصی توانبخشی به بیماران به صورت سرپایی ارائه می کند، بیمارستان تکمیل و در شرف راه اندازی است.

د: کلینیک های توانبخشی: این کلینک ها بعنوان فیلدهای آموزشی و نیز مراکز ارائه خدمات توانبخشی و درمانی مشغول فعالیت می باشند. که موارد ذیل را تحت پوشش دارد:

مرکز مشاوره و توانبخشی سینا
مرکز آموزشی، پژوهشی و توانبخشی اسماء
مرکز  جامع توانبخشی ـ پزشکی اخوان
روند گسترش و توسعه دانشگاه بعد از قانون تشکیل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی:

 

اساسنامه این دانشگاه در تاریخ 1371/08/09 به تصویب شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده و بالطبع این دانشگاه از دانشگاه های زیر مجموعه وزارت بهداشت به حساب می آید.