دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در یک نگاه

۱۰۳۹ کل مقالات داخلی ۹۷ کل مقالات ISI ۱ کل مجلات ۳ کل کنفرانسها ۲۰۰۰ کل دانشجویان ۱۱۰ کل اساتید ۴۴ قدمت دانشگاه به زودی طرحهای پژوهشی غیر از داده های تعداد دانشجویان و تعداد اساتید دانشگاه که به صورت دستی از سایت دانشگاه و یا آمار منتشر شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی استخراج شده است سایر داده ها به صورت خودکار و بر اساس پایش ماشینی بروی مقالات نمایه شده از کنفرانسها و ژورنالهای کشور و یا پایگاههای بین المللی صورت می پذیرد. در صورتی که مغایرتی در داده های واقعی و آمار اعلام شده از روی این سایت ملاحظه می نمایید، می توانید از طریق بخش ارتباط با ما با کارشناسان سیویلیکا برای رفع مغایرت ارتباط بگیرید.

رتبه دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در سالهای اخیر

دغدغه اصلی محققان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در سال ۱۳۹۸ موضوع منطقه آزاد اروند و خلیج فارس بوده است.
توضیح نمودار رتبه بندی سالانه

نمودار زیر رتبه (Rank) دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر را بر اساس معیار تولید مقالات علمی در سالهای مختلف نمایش می دهد. رتبه "یک" به مرکز علمی دارای بالاترین تعداد تولیدات علمی (مقالات کنفرانسی و ژورنالی) اختصاص می یابد و سایر مراکز در رتبه های پایین تر قرار میگیرند. تعداد مقالات دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در نمودار پایین در طی سالهای مختلف نمایش داده شده است.
هر مرکز دارای دو رتبه است که نسبت که مراکز همرده و همچنین نسبت به کل مراکز علمی فعال در سطح کشور سنجیده می شود.
با توجه به اینکه حجم نمایه سازی مقالات در سال ۱۳۹۹ نهایی نمی باشد، رتبه بندی تا یک سال قبل تعیین می شود. کلیه نمودارهای این پایگاه به روز بوده و با نمایه سازی هر مقاله جدید، تاثیر آن در نمودارها به صورت لحظه ای نمایش داده می شود.نمودار سالانه مقالات دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به تفکیک مقالات کنفرانسی و ژورنالی

توضیح نمودار سالانه تولید مقالات علمی

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI منتشر شده توسطدانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

توضیح نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار کنفرانسهای برگزار شده و شماره نشریات منتشره دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

توضیح نمودار کنفرانسها و ژورنالها

نمودار زیر شامل دو سری داده است. سری اول، تعداد کنفرانسهایی که دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در هر سال برگزار نموده است و سری دوم شامل شماره هایی از نشریات علمی است که توسط دانشگاه به چاپ رسیده است.همکاران استراتژیک علمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

توضیح نمودار همکاران استراتژیک علمی

تمام مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا تجزیه و تحلیل شده و پس از اختصاص نویسندگان مقالات به مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارتباط بین نویسندگان مقالات تحلیل می شود. ما می دانیم که پژوهشگران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با کدام دانشگاهها و مراکز علمی همکاری تخصصی داشته اند که نتیجه آن تولید محتوای علمی در قالب مقاله بوده است.

نمودار چگالی موضوعات مهم پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

توضیح نمودار چگالی موضوعات پژوهشی

عمده محورها و کلیدواژه های علمی مورد بحث توسط پژوهشگران دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در مقالات تولیدی سال 1398 به صورت زیر می باشد. این کلید واژه ها بیشترین کاربرد را در کل مقالات تولیدی امسال این مرکز داشته اند.
یعنی دغدغه اصلی محققان 1398 موضوع منطقه آزاد اروند و خلیج فارس می باشد.

در سال 1355 در جوار بندر خرمشهر دانشکده ای به نام دانشکده علوم دریایی و با هدف تبدیل آن به قطب علمی دریایی کشور و منطقه ، پایه گذاری شد اما این مرکز نوپا اندکی بعد و با شروع جنگ تحمیلی تعطیل گردید در سال 1372 این دانشکده مجدداً حیات علمی خود را با پذیرش تعداد 10 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و در دو رشته فیزیک دریا و بیولوژی ماهیان دریا در دانشگاه شهید چمران اهواز از سر گرفت و در سال 1377 و با شروع بازسازی شهرهای آبادان و خرمشهر به این شهر منتقل شد و فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در رشته های زیست دریا ، محیط زیست و شیلات در مقطع کارشناسی گسترش داد و پس از فعالیت ها و تلاشهای شبانه روزی این دانشگاه با توجه به مصوبه 7/ 6 /80 دولت در خصوص باز سازی شهرهای آبادان و خرمشهروتوسعه این دانشگاه ،  از سال 1382 با استقلال از دانشگاه شهید چمران اهواز با نام دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر جهت دستیابی به هدف تبدیل شدن به قطب علمی علوم دریایی در منطقه با توجه به موقعیت مناسب و بهره گیری از امتیازاتی مانند دستیابی آسان به آبهای آزاد و دو رودخانه اروند و بهمنشیر و مجاورت با تالابهای مهمی مانند تالاب شادگان و هورهویزه ، واقع شدن در منطقه آزاد اروند و با داشتن کادری توانا و مجرب فعالیت دو چندانی را آغاز نموده است .با توجه به این‌که دانشگاه در درون منطقه آزاد اروند قرار دارد مجوز واحد بین المللی دانشگاه نیز اخذ و از سال آینده پذیرش دانشجو در این واحد علی خواهد گردید.

آموزش دانشگاه:

در حال حاضر کلیه فعالیتهای آموزشی دانشگاه در دو ساختمان مربوط به دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی و دانشکده اقتصاد و مدیریت دریا متمرکز بوده و  تمام آزمایشگاهها به دستگاهها و امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی مناسب و استاندارد مجهز وحتی تعدادی از این دستگاهها در نوع خود در کشور کم نظیر هستند.

چهار دانشکده دانشگاه:

-       دانشکده مهندسی دریا

-      دانشکده علوم دریایی و اقیانوسی

-      دانشکده مهندسی منابع طبیعی دریا

-      دانشکده اقتصاد و مدیریت دریا