دانشگاه خلیج فارس در یک نگاه

۲۹۲۰ کل مقالات داخلی ۱۸۰۷ کل مقالات ISI ۰ کل مجلات ۵ کل کنفرانسها ۵۸۸۷ کل دانشجویان ۲۲۱ کل اساتید ۲۹ قدمت دانشگاه به زودی طرحهای پژوهشی غیر از داده های تعداد دانشجویان و تعداد اساتید دانشگاه که به صورت دستی از سایت دانشگاه و یا آمار منتشر شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی استخراج شده است سایر داده ها به صورت خودکار و بر اساس پایش ماشینی بروی مقالات نمایه شده از کنفرانسها و ژورنالهای کشور و یا پایگاههای بین المللی صورت می پذیرد. در صورتی که مغایرتی در داده های واقعی و آمار اعلام شده از روی این سایت ملاحظه می نمایید، می توانید از طریق بخش ارتباط با ما با کارشناسان سیویلیکا برای رفع مغایرت ارتباط بگیرید.

رتبه دانشگاه خلیج فارس در سالهای اخیر

دغدغه اصلی محققان دانشگاه خلیج فارس در سال ۱۳۹۸ موضوع شکل پذیری و تحلیل تاریخچه زمانی بوده است.
توضیح نمودار رتبه بندی سالانه

نمودار زیر رتبه (Rank) دانشگاه خلیج فارس را بر اساس معیار تولید مقالات علمی در سالهای مختلف نمایش می دهد. رتبه "یک" به مرکز علمی دارای بالاترین تعداد تولیدات علمی (مقالات کنفرانسی و ژورنالی) اختصاص می یابد و سایر مراکز در رتبه های پایین تر قرار میگیرند. تعداد مقالات دانشگاه خلیج فارس در نمودار پایین در طی سالهای مختلف نمایش داده شده است.
هر مرکز دارای دو رتبه است که نسبت که مراکز همرده و همچنین نسبت به کل مراکز علمی فعال در سطح کشور سنجیده می شود.
با توجه به اینکه حجم نمایه سازی مقالات در سال ۱۳۹۹ نهایی نمی باشد، رتبه بندی تا یک سال قبل تعیین می شود. کلیه نمودارهای این پایگاه به روز بوده و با نمایه سازی هر مقاله جدید، تاثیر آن در نمودارها به صورت لحظه ای نمایش داده می شود.نمودار سالانه مقالات دانشگاه خلیج فارس به تفکیک مقالات کنفرانسی و ژورنالی

توضیح نمودار سالانه تولید مقالات علمی

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI منتشر شده توسطدانشگاه خلیج فارس

توضیح نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار کنفرانسهای برگزار شده و شماره نشریات منتشره دانشگاه خلیج فارس

توضیح نمودار کنفرانسها و ژورنالها

نمودار زیر شامل دو سری داده است. سری اول، تعداد کنفرانسهایی که دانشگاه خلیج فارس در هر سال برگزار نموده است و سری دوم شامل شماره هایی از نشریات علمی است که توسط دانشگاه به چاپ رسیده است.همکاران استراتژیک علمی دانشگاه خلیج فارس

توضیح نمودار همکاران استراتژیک علمی

تمام مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا تجزیه و تحلیل شده و پس از اختصاص نویسندگان مقالات به مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارتباط بین نویسندگان مقالات تحلیل می شود. ما می دانیم که پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس با کدام دانشگاهها و مراکز علمی همکاری تخصصی داشته اند که نتیجه آن تولید محتوای علمی در قالب مقاله بوده است.

نمودار چگالی موضوعات مهم پژوهشی دانشگاه خلیج فارس

توضیح نمودار چگالی موضوعات پژوهشی

عمده محورها و کلیدواژه های علمی مورد بحث توسط پژوهشگران دانشگاه خلیج فارس در مقالات تولیدی سال 1398 به صورت زیر می باشد. این کلید واژه ها بیشترین کاربرد را در کل مقالات تولیدی امسال این مرکز داشته اند.
یعنی دغدغه اصلی محققان 1398 موضوع شکل پذیری و تحلیل تاریخچه زمانی می باشد.

مدرسه سعادت  که در سال 1317 هجری قمری تأسیس شد بعد از مدرسه دارالفنون تهران، از جمله قدیمی ترین مدارس به سبک جدید در ایران محسوب می شود. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ نوع مؤسسه یا مرکز دانشگاهی به معنای واقعی در استان بوشهر وجود نداشت و در چنین منطقه ای با این پیشینه تاریخی، جای خالی یک دانشگاه بزرگ و جامع به وضوح احساس می شد.

امروز به حول و قوه الهی، مراکز و مؤسسات آموزش عالی متعددی در استان بوشهر به وجود آمده و چهره علمی و فرهنگی شایسته ای به این استان بخشیده است که در رأس این مراکز، دانشگاه خلیج فارس بوشهر بعنوان اصلی ترین مرکز دانشگاهی و پیشتاز توسعه علمی در استان به شمار می رود.

    دانشگاه بوشهر به دستور مقام معظم رهبری در سال 1370 تأسیس شد. این دانشگاه در غرب شهر بوشهر و در کنار ساحل زیبای خلیج همیشه فارس بنا گردیده است. این دانشگاه در مهرماه سال 1371 با راه اندازی دانشکده فنی و مهندسی در دو رشته تحصیلی مهندسی مکانیک و مهندسی عمران و با پذیرش 69  دانشجو و 4 عضو هیأت علمی فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. در آن سالها برگزاری کلاسها در ساختمان دانشکده مهندسی فعلی تشکیل می شده و ساختمان دیگری در دانشگاه احداث نگردیده بود.

در آذرماه 1371 به موجب تبصره 2 ماده 8 قانون استخدام کشوری و ماده 4 قانون نحوه تعدیل نیروی انسانی دستگاههای دولتی نمودار تشکیلاتی دانشگاه بوشهر تصویب شد و به امضای وزیر فرهنگ و آموزش عالی و همچنین معاون وقت رئیس جمهور رسید. در سال 1374 طبق تصویب نامه شماره 26842/ت 15027ک تغییراتی در پستهای سازمانی به عمل آمد و تعداد پستهای سازمانی دانشگاه از 66 پست به 132 پست و در سال 1389 به 534 پست ارتقا یافته است.

این دانشگاه که از نظر موقعیت جغرافیایی و همجواری با آبهای نیلگون خلیج فارس و تأسیسات عظیم نفت و گاز منطقه ویژه پارس جنوبی به عنوان  باند توسعه استان تلقی می شود، تا ابتدای سال 1375 نام «دانشگاه بوشهر» را بر خود داشت و با تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسماً به «دانشگاه خلیج فارس» تغییر نام یافت.

هم اکنون این دانشگاه دارای 8 دانشکده (فنی و مهندسی - علوم پایه –ادبیات و علوم انسانی - کشاورزی و منابع طبیعی - معماری و شهرسازی - فنی و مهندسی جم- گاز و پتروشیمی - دانشکده علوم و فنون دریایی)، یک پردیس دانشگاهی، یک مرکز تحقیقاتی (مرکز مطالعات و پژوهشهای خلیج فارس)، یک مدرسه وابسته به دانشگاه (دبیرستان دانشگاه)، 46 آزمایشگاه و کارگاه، یک مرکز IT و 4553 نفر دانشجو در  70 رشته تحصیلی (یک رشته در مقطع کاردانی، 25 رشته در مقطع کارشناسی، 35 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 9 رشته در مقطع دکترا)، 185 نفر هیأت علمی با 199632 متر مربع فضاهای آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی موجود و در دست احداث است. حال که ایران اسلامی با درایت و تدبیر مقام معظم رهبری در آستانه فتح قله های عظیم علمی و پیمودن پله های ترقی و پیشرفت است، دانشگاه خلیج فارس به عنوان دانشگاه مادر در استان بوشهر در پی ایفای نقش حیاتی خود در تربیت دانشمندانی خلاق و متعهد است تا در چهارمین دهه از عمر پرافتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی شاهد توسعه استان بوشهر در تمامی عرصه ها باشیم.