دانشگاه صنعت نفت در یک نگاه

۱۸۱۱ کل مقالات داخلی ۲۰۰۴ کل مقالات ISI ۱ کل مجلات ۶ کل کنفرانسها ۳۰۰ کل دانشجویان ۷۷ کل اساتید ۸۱ قدمت دانشگاه به زودی طرحهای پژوهشی غیر از داده های تعداد دانشجویان و تعداد اساتید دانشگاه که به صورت دستی از سایت دانشگاه و یا آمار منتشر شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی استخراج شده است سایر داده ها به صورت خودکار و بر اساس پایش ماشینی بروی مقالات نمایه شده از کنفرانسها و ژورنالهای کشور و یا پایگاههای بین المللی صورت می پذیرد. در صورتی که مغایرتی در داده های واقعی و آمار اعلام شده از روی این سایت ملاحظه می نمایید، می توانید از طریق بخش ارتباط با ما با کارشناسان سیویلیکا برای رفع مغایرت ارتباط بگیرید.

رتبه دانشگاه صنعت نفت در سالهای اخیر

دغدغه اصلی محققان دانشگاه صنعت نفت در سال ۱۳۹۸ موضوع محیط های آبی و نقدشوندگی بوده است.
توضیح نمودار رتبه بندی سالانه

نمودار زیر رتبه (Rank) دانشگاه صنعت نفت را بر اساس معیار تولید مقالات علمی در سالهای مختلف نمایش می دهد. رتبه "یک" به مرکز علمی دارای بالاترین تعداد تولیدات علمی (مقالات کنفرانسی و ژورنالی) اختصاص می یابد و سایر مراکز در رتبه های پایین تر قرار میگیرند. تعداد مقالات دانشگاه صنعت نفت در نمودار پایین در طی سالهای مختلف نمایش داده شده است.
هر مرکز دارای دو رتبه است که نسبت که مراکز همرده و همچنین نسبت به کل مراکز علمی فعال در سطح کشور سنجیده می شود.
با توجه به اینکه حجم نمایه سازی مقالات در سال ۱۳۹۹ نهایی نمی باشد، رتبه بندی تا یک سال قبل تعیین می شود. کلیه نمودارهای این پایگاه به روز بوده و با نمایه سازی هر مقاله جدید، تاثیر آن در نمودارها به صورت لحظه ای نمایش داده می شود.نمودار سالانه مقالات دانشگاه صنعت نفت به تفکیک مقالات کنفرانسی و ژورنالی

توضیح نمودار سالانه تولید مقالات علمی

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه صنعت نفت در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه صنعت نفت می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI منتشر شده توسطدانشگاه صنعت نفت

توضیح نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه صنعت نفت در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه صنعت نفت می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار کنفرانسهای برگزار شده و شماره نشریات منتشره دانشگاه صنعت نفت

توضیح نمودار کنفرانسها و ژورنالها

نمودار زیر شامل دو سری داده است. سری اول، تعداد کنفرانسهایی که دانشگاه صنعت نفت در هر سال برگزار نموده است و سری دوم شامل شماره هایی از نشریات علمی است که توسط دانشگاه به چاپ رسیده است.همکاران استراتژیک علمی دانشگاه صنعت نفت

توضیح نمودار همکاران استراتژیک علمی

تمام مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا تجزیه و تحلیل شده و پس از اختصاص نویسندگان مقالات به مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارتباط بین نویسندگان مقالات تحلیل می شود. ما می دانیم که پژوهشگران دانشگاه صنعت نفت با کدام دانشگاهها و مراکز علمی همکاری تخصصی داشته اند که نتیجه آن تولید محتوای علمی در قالب مقاله بوده است.

نمودار چگالی موضوعات مهم پژوهشی دانشگاه صنعت نفت

توضیح نمودار چگالی موضوعات پژوهشی

عمده محورها و کلیدواژه های علمی مورد بحث توسط پژوهشگران دانشگاه صنعت نفت در مقالات تولیدی سال 1398 به صورت زیر می باشد. این کلید واژه ها بیشترین کاربرد را در کل مقالات تولیدی امسال این مرکز داشته اند.
یعنی دغدغه اصلی محققان 1398 موضوع محیط های آبی و نقدشوندگی می باشد.

فعاليت‌هاي آموزشي در سطوح عالي در صنعت نفت ايران به‌صورت رسمي در سال 1318 با تأسيس آموزشگاه فني آبادان شروع شد. با توسعه اين آموزشگاه، نام آن به دانشکده فني آبادان، و سپس به دانشکده نفت آبادان (Abadan Institute of Technology) تغيير يافت. با توجه به گسترش فعاليت‌هاي آموزشي دانشكده نفت آبادان و نياز كشور به تربِيت نيروهاي متخصص در صنايع نفت و گاز، اين دانشکده در سال 1368 به دانشگاه صنعت نفت ارتقاء يافت.

برنامه‌هاي آموزشي در آموزشگاه فني آبادان توأم با کار بود و دانشجويان که به عنوان کارمند استخدام مي‌شدند دو پنجم وقت خود را در آموزشگاه و سه پنجم آن را در پالايشگاه آبادان صرف کارآموزي مي‌كردند. بدين ترتيب پس از يک سال آموزش مقدماتي تمام‌وقت و چهار سال آموزش توأم با کار با درجه كارشناس فني در رشته‌هاي شيمي نفت، مهندسي پالايش، مهندسي مکانيک و مهندسي برق فارغ‌التحصيل و عهده‌دار مسئوليت‌هاي مختلف، عموماً در پالايشگاه آبادان مي‌شدند.

در سال 1335 با تغيير سيستم‌ آموزشي در صنعت نفت کشور كه متأثر از زمان و شرايط موجود بود، نام آموزشگاه به دانشکده فني آبادان تغيير يافت. برنامه‌هاي آموزشي بر روي رشته مهندسي عمومي متمركز گرديد و دانشجويان از سال چهارم دبيرستان و از طريق امتحان ورودي و مصاحبه پذيرفته مي‌شدند. سال 1340 آخرين سال پذيرش دانشجو در اين دوره بود که دانشجويان به مرور تا سال 1345 فارغ‌التحصيل شدند.

در سال 1341 مجدداً با تغيير برنامه‌هاي آموزشي، نام دانشکده فني آبادان نيز به دانشکده نفت آبادان تغيير يافت. برنامه جديد تحصيلي نيز در رشته مهندسي نفت در گرايش‌هاي پالايش، اکتشاف و معدن و همچنين رشته بازرگاني و علوم اداري در گرايش‌هاي مديريت و حسابداري تدوين گرديد. در اين دوره نيز برنامه‌هاي آموزشي، شامل تحصيل توأم با کارآموزي بود که سه سال آموزش تمام وقت و يک سال كارآموزي در واحدهاي مختلف صنعت نفت را در بر مي‌گرفت. دانشجويان در پايان تحصيل با درجه كارشناسي فارغ‌التحصيل و عموماً در صنعت نفت استخدام مي‌شدند.

از سال 1345 تا 1359 بنا به نياز صنعت نفت، برخي از رشته‌ها راه‌اندازي و يا از گردونه برنامه‌هاي آموزشي خارج شدند.

با شروع جنگ تحميلي، چون امکان استقرار دانشکده در آبادان غيرممکن بود، ابتدا در سال 1360 دانشكده به گچساران منتقل گرديد. به دنبال بازگشائي دانشگاه‌ها در آذر ماه 1361 فعاليت‌هاي آموزشي دانشكده پس از يک‌سال فعاليت در گچساران، در سال 1362 به مکان فعلي دانشکده نفت اهواز منتقل گرديد.

در سال 1368، پس از پايان شرايط جنگي در کشور با صدور مجوز تأسيس دانشگاه صنعت نفت از طرف وزارت فرهنگ و آموزش عالي، کليه مؤسسات آموزشي موجود در وزارت نفت تحت پوشش دانشگاه قرار گرفتند. براي وزارت نفت نيز اين فرصت فراهم گرديد تا در راستاي تحقق اهداف مورد نظر صنعت و بر اساس مقررات شوراي عالي انقلاب فرهنگي و مجوز شوراي گسترش وزارت فرهنگ و آموزش عالي ضمن پوشش دادن واحدهاي آموزشي موجود در صنعت نفت، اقدام به تأسيس ديگر مراکز علمي، آموزشي و پژوهشي در سطوح مختلف نمايد. از آن جمله مي‌توان به تأسيس دانشکده مهندسي شيمي و پتروشيمي شهيد تندگويان آبادان در بهمن ماه سال 1370 در محل قبلي دانشکده نفت آبادان و مرکز تحقيقات دانشگاه صنعت نفت در سال 1371 در محل دانشکده نفت اهواز اشاره نمود.

در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت داراي چهار دانشکده، چهار مرکز تحقيقات مي‌باشد. اين مراكز علمي عبارتند از:

دانشكده نفت آبادان
دانشكده نفت اهواز
دانشكده نفت تهران
دانشکده علوم دريايي محمودآباد
مركز تحقيقات دانشكده نفت آبادان
مركز تحقيقات دانشكده نفت اهواز
مرکز تحقیقات دانشكده نفت تهران
مرکز تحقیقات صنایع فراساحل نفت و گاز دانشكده علوم دريايي محمودآباد

يكي از دستاوردهاي تربيت متخصصين در اين دانشگاه، ملي شدن صنعت نفت بود كه برگ زريني در تاريخ ايران محسوب مي‌شود. متخصصين دانشكده نفت آبادان در راه‌اندازي بخش‌هاي مختلف پالايشگاه آبادان، شگفت جهانيان را برانگيختند، در حالي كه برخي از كشورهاي خارجي ادعا كرده بودند كه ايراني‌ها حتي نمي‌توانند آب آشاميدني تصفيه كنند.

با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي و اعمال تحريم‌هاي مختلف، تربيت‌يافتگان اين دانشگاه نقش مهم ديگري را در جهت قطع وابستگي به بيگانگان ايفا نموده‌اند.

اين دانشگاه با مجموع فضاي بالغ بر 370/000 متر مربع و با بيش از 70 عضو هيأت علمي، فعاليت گسترده‌اي را براي تربيت نيروهاي متخصص جهت رفع نيازهاي صنعت نفت كشور انجام داده است. در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت در سه دانشكده خود در شهرهاي اهواز، آبادان و تهران در رشته‌هاي بالادستي نفت در مقاطع كارشناسي و كارشناسي‌ارشد اقدام به پذيرش دانشجو مي‌نمايد و كليه دروس تخصصي، به زبان انگليسي ارائه مي‌شود. همچنين اين دانشگاه در دانشکده علوم دريايي خود در شهرستان محمودآباد، به آموزش دانشجو در رشته‌هاي دريانوردي مي‌پردازد.

رشته‌هاي بالادستي و ساير رشته‌هاي مرتبط با صنعت نفت در اين دانشگاه عبارتند از:

مهندسي نفت - مخازن نفت
مهندسي نفت - استخراج (حفاري) نفت
مهندسي نفت - بهر‌ه‌برداري از منابع نفت
مهندسي شيمي
مهندسي برق - كنترل
مهندسي مكانيك
مهندسي نفت - اكتشاف نفت
مهندسي ايمني - بازرسي فني
مهندسي ايمني - حفاظت فني
حسابداري
مدیریت بازرگانی
مدیریت صنعتی
مهندسي كشتي - موتور (نيمه متمركز)