دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در یک نگاه

۳۶۵۸ کل مقالات داخلی ۰ کل مقالات ISI ۸ کل مجلات ۱۷ کل کنفرانسها ۸۸۰۰ کل دانشجویان ۲۰۰ کل اساتید ۴۰ قدمت دانشگاه به زودی طرحهای پژوهشی غیر از داده های تعداد دانشجویان و تعداد اساتید دانشگاه که به صورت دستی از سایت دانشگاه و یا آمار منتشر شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی استخراج شده است سایر داده ها به صورت خودکار و بر اساس پایش ماشینی بروی مقالات نمایه شده از کنفرانسها و ژورنالهای کشور و یا پایگاههای بین المللی صورت می پذیرد. در صورتی که مغایرتی در داده های واقعی و آمار اعلام شده از روی این سایت ملاحظه می نمایید، می توانید از طریق بخش ارتباط با ما با کارشناسان سیویلیکا برای رفع مغایرت ارتباط بگیرید.

رتبه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در سالهای اخیر

دغدغه اصلی محققان دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در سال ۱۳۹۸ موضوع منظر و فضای آموزشی بوده است.
توضیح نمودار رتبه بندی سالانه

نمودار زیر رتبه (Rank) دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را بر اساس معیار تولید مقالات علمی در سالهای مختلف نمایش می دهد. رتبه "یک" به مرکز علمی دارای بالاترین تعداد تولیدات علمی (مقالات کنفرانسی و ژورنالی) اختصاص می یابد و سایر مراکز در رتبه های پایین تر قرار میگیرند. تعداد مقالات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در نمودار پایین در طی سالهای مختلف نمایش داده شده است.
هر مرکز دارای دو رتبه است که نسبت که مراکز همرده و همچنین نسبت به کل مراکز علمی فعال در سطح کشور سنجیده می شود.
با توجه به اینکه حجم نمایه سازی مقالات در سال ۱۳۹۹ نهایی نمی باشد، رتبه بندی تا یک سال قبل تعیین می شود. کلیه نمودارهای این پایگاه به روز بوده و با نمایه سازی هر مقاله جدید، تاثیر آن در نمودارها به صورت لحظه ای نمایش داده می شود.نمودار سالانه مقالات دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به تفکیک مقالات کنفرانسی و ژورنالی

توضیح نمودار سالانه تولید مقالات علمی

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI منتشر شده توسطدانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

توضیح نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار کنفرانسهای برگزار شده و شماره نشریات منتشره دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

توضیح نمودار کنفرانسها و ژورنالها

نمودار زیر شامل دو سری داده است. سری اول، تعداد کنفرانسهایی که دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در هر سال برگزار نموده است و سری دوم شامل شماره هایی از نشریات علمی است که توسط دانشگاه به چاپ رسیده است.همکاران استراتژیک علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

توضیح نمودار همکاران استراتژیک علمی

تمام مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا تجزیه و تحلیل شده و پس از اختصاص نویسندگان مقالات به مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارتباط بین نویسندگان مقالات تحلیل می شود. ما می دانیم که پژوهشگران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی با کدام دانشگاهها و مراکز علمی همکاری تخصصی داشته اند که نتیجه آن تولید محتوای علمی در قالب مقاله بوده است.

نمودار چگالی موضوعات مهم پژوهشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

توضیح نمودار چگالی موضوعات پژوهشی

عمده محورها و کلیدواژه های علمی مورد بحث توسط پژوهشگران دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در مقالات تولیدی سال 1398 به صورت زیر می باشد. این کلید واژه ها بیشترین کاربرد را در کل مقالات تولیدی امسال این مرکز داشته اند.
یعنی دغدغه اصلی محققان 1398 موضوع منظر و فضای آموزشی می باشد.

دانشگاه با عرصه قریب به 150000 مترمربع در منطقه لویزان واقع شده و مجموعا بیش از 56000 مترمربع فضای مسقف آموزشی , آزمایشگاهی , کارگاهی , رفاهی و فرهنگی را شامل می گردد. علاوه بر مجموعه فوق دانشگاه دارای 5 خوابگاه (2 خوابگاه پسران و 3 خوابگاه دختران) که مجموعا 28000 مترمربع فضای مسقف با ظرفیتی حدود 2200 نفرمی باشد.

تاریخچه

دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي در سال 1359 با نام « مجتمع تكنولوژي انقلاب اسلامي» با ادغام انستيتوهاي تكنولوژي تهران بنيان‌گذاري شد؛ سپس به « مركز آموزش عالي فني انقلاب اسلامي» تغيير نام داده و علاوه بر دوره هاي كارداني و معلم فني، مجوز برگزاري دوره‌هاي كارشناسي ناپيوسته دبيرفني را نيز دريافت كرد. در سال 1372 اين مجموعه با مجوز دفتر گسترش آموزش عالي (وزارت فرهنگ و آموزش عالي) به دانشكده تربيت دبير فني و حرفه‌اي تبديل شدس و از طريق آزمون سراسري در دو رشتة كارشناسي، اقدام به پذيرش دانشجو نمود. سپس با توجه به امكانات و توانايي‌هاي موجود، در سال 1376، با ادغام « مركز آموزش عالي» و « دانشكدة تربيت دبير فني و حرفه‌اي» و با اخذ پروانه از وزارت فرهنگ و آموزش عالي و تأييد شوراي عالي انقلاب فرهنگي به مرتبه دانشگاه ارتقا پيدا نموده و به نام «دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي‌» خوانده شد. هم اکنون اين دانشگاه با وسعتی نزديك به 150.000 مترمربع ( 15 هكتار) در شمال شرق تهران و در منطقة لويزان قرار دارد و در مجموع بيش از 50.000 مترمربع فضاي سرپوشيده باكاربري¬هاي آموزشي، آزمايشگاهی، كارگاهی، رفاهي، فرهنگي و ورزشي را شامل مي‌شود. در ادامه سازمان دانشگاه در چارت به نمايش درآمده است.

چشم انداز آينده

دانشگاه تربيت دبيرشهيد رجايي مصمم است که ضمن ارتقای وضعيت موجود، نقش مؤثر خود را با توجه به پتانسيل هاي دانشگاه در امر آموزش و پژوهش در سطح ملي و فراملي ايفا نمايد. لذا با برنامه ريزي در ابعاد مختلف آموزش، پژوهش و همچنين توسعه فيزيکي، اين مهم را در سر لوحه اهداف خود قرار داده است. پذيرش دانشجويان خارج از کشور در مقطع تحصيلات تکميلي از کشورهاي هم جوار و برنامه ريزي در جهت ساخت و ساز امکانات آموزشي، کمک آموزشي و رفاهي به وسعت50 هزار مترمربع از جمله برنامه¬هاي در حال اجراي اين دانشگاه مي باشد که افقي روشن را پيش رو قرار داده است.